شهر من اهواز

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

در این نوشته به معرفی شهر اهواز پرداخته ام. در زیر می تونید لیست مطالبی که در این پست وجود داره رو ببینید. با کلیک کردن روی هر قسمت به اون بخش منتقل می شید.


معرفی شهر اهواز

اهواز مرکز استان خوزستان یکی از کلان‌شهرهای ایران است. این شهر که در بخش مرکزی شهرستان اهواز قرار دارد، در موقعیت جغرافیایی ۳۱ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۴۰ دقیقه طول شرقی، در بخش جلگه‌ای خوزستان و با ارتفاع ۱۸ متر از سطح دریا واقع شده‌است.

توی تصویر زیر می تونید موقعیت دقیق جغرافیایی اهواز در نقشه کشور عزیزمون ایران ببینید.

موقعیت جغرافیایی اهواز در ایران

موقعیت جغرافیایی اهواز در ایران

بر پایه آخرین آمار رسمی، ۳۲٪ مردم استان خوزستان در کلان‌شهر اهواز زندگی می‌کنند. از این جمعیت ۳۵٪ در حاشیه شهر مستقرند و از این رو پس از کلان‌شهر مشهد، اهواز جایگاه دوم حاشیه‌نشینی را داراست. ۵۱٪ نفت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب کشور ایران، در اهواز تولید می‌شود و برخی از بزرگترین کارخانه‌های مادر کشور در این شهر جای دارند.

شهر اهواز با ۳۱,۸۰۰ هکتار مساحت، سومین شهر وسیع ایران پس از تهران و مشهد است. جمعیت آن نیز در سرشماری سال ۱۳۸۵  برابر ۱٬۰۵۹٬۴۶۱ نفر بوده که اهواز را در جایگاه هفتمین شهر پرجمعیت ایران قرار می‌دهد.

وجود کارخانجات بزرگ صنعتی، تأسیسات اداری و صنعتی شرکت مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران، اهواز را به یکی از مهم‌ترین مراکز صنعتی ایران تبدیل کرده و همین امر سبب شده که مهاجران بسیاری روی به اهواز کنند.

شهرهای اطراف اهواز عبارتند از:

شهرهای تاریخی مسجدسلیمان، دزفول، اندیمشک و شوشتر و شوش در سمت شمال، رامهرمز، هفتکل، ایذه، باغ ملک در شرق، بهبهان، ماهشهر، شادگان و خرمشهر در جنوب و سوسنگرد، هویزه و بستان در سمت غرب.

 

نام های قدیمی شهر اهواز : سوق الاهواز، هرمزاردشیر، رامشهر، هوجستان‌واجار، اوکسین، ناصریه

 

رودخانه کارون

کارون پرآب‌ترین رود ایران با سرچشمه گرفتن از کوه‌های بختیاری، با ورود به اهواز، شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم نموده و جلوه زیبایی به شهر داده‌است.

در تصویر زیر مسیر رودخانه کارون رو که اهواز رو به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده مشاهده می کنید.

کارون که پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه ایران است ازکوههای بختیاری سرچشمه گرفته واز میان اهواز عبور می‌کند. این رود با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رودی‌ست که تنها در داخل ایران قرار دارد و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. همچنین آب آشامیدنی کلان‌شهر اهواز از رودخانه کارون تامین می‌شود.

پیچ و خم‌های موجود در سر راه این رود، خوزستان را به جلگه‌ای بی‌نظیر تبدیل کرده‌است. سدهای مختلفی بر روی این رودخانه ساخته شده‌اند که مهم‌ترین آنها، سدهای کارون ۱، کارون ۳، کارون ۴، مسجد سلیمان و در پایین‌تر، سدهای گتوند علیا و سد تنظیمی گتوند می‌باشند.

مسیر رودخانه کارون در اهواز

مسیر رودخانه کارون در اهواز

 

پل های اهواز

پل سفید

مهندسی آلمانی به اتفاق همسر مهندسش شروع به ساختن این پل کرد و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالی‌ها با موفقیت پیش برد، ولی انگلیسیهای حاکم بر شرکت نفت در آن زمان لوازم و ادواتی که در اختیار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقیلی که با آن هلالی اول را بالا کشیده و مهار کرده بود، پس گرفتند که این عمل انگلیسی‌ها باعث دق کردن و مرگ مهندس آلمانی، سازنده پل شد. ولی بعد از چندی، سرانجام زن مهندس آلمانی با ابتدایی‌ترین وسایل ممکن آن زمان و بکار گرفتن چند دوبه بجای جرثقیل، هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار کرد و ساختمان آنرا بپایان رسانید و پل را آماده تحویل و بهره‌برداری کرد.

پل سفید اهواز

پل سفید اهواز

پل سیاه، پل پیروزی

در سال ۱۳۰۸ خورشیدی و همزمان با احداث راه‌آهن سراسری ایران، اولین پل شهر اهواز که بعدها بدلیل رنگ سیاه بدنه و پایه‌های آن به پل سیاه شهرت یافت، به طول ۱۰۵۰ متر و عرض ۶ متر، تقریباً درست در محل احداث پل تاریخی اهواز (که دارای قدمت ساسانی بوده و به پل شادووان معروف بود)، بر روی رودخانه کارون ساخته شد. تا خط آهن بندر امام در جنوب استان خوزستان و در ساحل خلیج فارس، را به راه‌آهن سراسری خرمشهر ـ تهران ـ شمال وصل نماید.

پل سیاه اهواز

پل سیاه اهواز

این پل در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان مسیر حمل آذوقه، نیرو و مهمات نیروهای متفین مورد استفاده قرار می‌گرفت و به دلیل تأثیری که در پیروزی متفقین داشت به آن لقب پل پیروزی داده شد.

پل سوم

پل سوم بالاتر از پل هفتم واقع شده‌است که میدان شهید بندر (چهارشیر) را به کیان‌پارس وصل می‌کند. ساختمان پل مذکور در شهریورماه سال ۱۳۴۶ ه‍. خ. آغاز و در بهمن‌ماه سال ۱۳۴۹ ه‍. خ. مورد بهره‌برداری قرار گرفت. طول پل ۴۹۶ متر و عرض آن ۱۴ متر و ۵۹ سانتی‌متر است که از بتون فشرده ساخته شده و دارای ۱۶ چشمهٔ ۳۱متری است و جادهٔ اندیمشک را به جادهٔ ماهشهر و بندرهای جنوبی متصل می‌کند. برای احداث پل مذکور بالغ بر ۳۱۰ میلیون ریال هزینه شده‌است. این پل در سال ۱۳۸۰ ه‍. خ. مرمت و بازسازی شد

پل سوم اهواز

پل سوم اهواز

پل چهارم

پل چهارم یا پل نادری که در امتداد خیابان سلمان فارسی (نادری) و خیابان امام موسی صدر واقع گردیده، در سال ۱۳۵۶ ه‍. خ. احداث شده‌است. طول این پل ۵۷۶ متر و عرض آن ۱۶ متر و ۷۱ سانتی‌متر است. هزینهٔ احداث پل مذکور در حدود ۲۳۰ میلیون ریال بوده‌است.

پل چهارم اهواز

پل چهارم اهواز

پل پنجم

پل پنجم در دو باند ساخته شده‌است که مسیر خیابان دکتر شریعتی را به اتوبان گلستان وصل می‌کند. این پل در سوم خردادماه سال ۱۳۷۵ ه‍. خ. افتتاح شد. طول پل مذکور ۴۸۰ متر و عرض آن ۳۰ متر و ۷۰ سانتی‌متر است و در آیلند وسط آن لولهٔ آب شهری مستقر شده‌است.

پل پنجم اهواز

پل پنجم اهواز

پل ششم

این پل که به پل فولاد موسوم است با تعهد صنایع و کارخانه‌های موجود در شهر اهواز، احداث شد. پل ششم ۴۰۰ متر طول و ۲۰ متر عرض دارد و دارای چهار باند است. این پل در جنوبی‌ترین نقطه شهر اهواز ایجاد شده و منطقه کوت‌عبدالله در غرب کارون را به روستای «چنیبیه» در شرق متصل می‌کند. این پل به پل فولاد معروف است، زیرا مسیر تردد خودروهای حامل شمش‌های فولادی میان دو کارخانه فولاد خوزستان و نورد لوله را کوتاه‌تر کرده‌است. پیش از ساخت این پل، خودروهایی که میان این دو کارخانه در تردد بودند باید مسیری ۳۵ کیلومتری را طی می‌کردند، ولی با ایجاد پل ششم، این مسیر به ۱۴ کیلومتر کاهش یافت. این پل ۴۰۰ متر طول و ۲۰ متر عرض دارد و و عملیات ساخت آن در خرداد ۸۳ آغاز و در شهریور ۸۶ به پایان رسید.

پل فولاد اهواز

پل فولاد اهواز

پل هفتم

پل هفتم ارتباط بین بلوار توحید و تقاطع خیابان شهید چمران (میدان دوم کیان‌پارس) و بلوار آیت‌الله بهبهانی را برقرار می‌سازد. ساختمان پل مدکور از ابتدای سال ۱۳۷۵ ه‍. خ. شروع و پس از دو سال در بهمن‌ماه سال ۱۳۷۷ ه‍. خ. افتتاح شد. طول پل هفتم ۴۹۰ متر است. دارای شش دهنه‌است که دو دهنهٔ ۱۴۰متری در وسط و دو دهنهٔ ۷۵متری در دو طرف و دو دهنهٔ ۳۰متری در کناره‌های پل می‌باشد. عرض پل ۱۶ متر است که ۱۲٫۵ متر آن سواره‌رو و ۳٫۵ متر آن پیاده‌رو است که در هر طرف ۱٫۷۵ متر می‌باشد. پل مذکور دارای ۸۰ شمع بتونی به قطر ۱٫۵ متر و به ارتفاع ۱۶ متر و ۷ عدد سر شمع است و حدود ۴۰۰ متر مکعب بتون، ۱۵۰۰ تن فولاد (میلگرد)، ۴۰۰ تن کابل‌های کششی و غلاف‌های مربوطه و ۱۰۰ تن آهن‌آلات مختلف در آن به کار رفته‌است. پل هفتم دارای قوسی زیبا است و با توجه به این‌که منطقه کیان‌پارس را به بافت قدیم شهر متصل می‌کند، به پل گفتگوی تمدن‌ها معروف شده‌است. این پل به تازگی از سوی شهرداری اهواز نورپردازی شده و بزرگ‌ترین آبشار مصنوعی کشور در دو طرف آن ایجاد شده‌است.

پل ششم اهواز

پل هفتم اهواز

پل هشتم – پل کابلی

با هدف تسهیل تردد خودروها و اتصال مناطق امانیه و مرکز شهر، طراحی و عملیات اجرایی پل هشتم از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و در اسفند ۱۳۹۰ به پایان رسید. طراحی این پل متفاوت از دیگر پل‌های کارون است و به صورت کابلی و بدون پایه ساخته شده‌است.

این پل ۶۴۳ متر طول و ۱۳ متر عرض دارد و در چهار مسیر (دو مسیر رفت و دو مسیر برگشت) ساخته شده‌است. این پل دو پایه بزرگ دارد و عرشه پل توسط کابل به این پایه‌ها متصل شده‌اند. پل هشتم، منطقه امانیه را به خیابان “زند” در مرکز شهر متصل می‌کند.

پل کابلی اهواز

پل کابلی اهواز

پل نهم

با هدف کاهش بار ترافیکی پل سوم، طراحی پل نهم در سال گذشته انجام و عملیات اجرایی ساخت این پل هم از ابتدای سال جاری در شمالی‌ترین قسمت شهر اهواز، جنب پل سوم آغاز شد. این پل در کمتر از دو سال ساخته می‌شود و با احداث آن، خودروهایی که از مناطق شمالی شهر، مانند کوی ملت و زیتون قصد تردد به کیان‌پارس را دارند، به جای پل سوم می‌توانند از پل نهم استفاده کنند.

پل طبیعت

این پل کنار پل سوم قرار داره و مختص پیاده روی هست و هیچ موتور یا ماشینی اجازه عبور از اون رو نداره. این پل فضای بسیار اروم و لذت بخشی داره برای کسانیکه می خوان دونفره یا خانوادگی قدم بزنن. با ارتفاع کم از سطح آب بخصوص مواقع غروب خورشید صحنه هایی باورنکردنی به شما نشون میده. حتما به اون سر بزنید و یکبار عرض کارون رو پیاده طی کنید.

پل طبیعت اهواز

پل طبیعت اهواز


غذاهای سنتی

 • کباب بختیاری
کباب بختیاری

کباب بختیاری

 • اِمگِشِت (پلو ماهی، که از یک نوع ماهی خشک شده و شور می‌باشد.)
امگشت

امگشت

 • غذاهای دریایی که با استفاده از ماهی طبخ می‌شوند مانند قلیه ماهی، ماهی صبور و حشو
 • مُفَطَّح که از برنج همراه با گوشت گاو و یا گوسفند و همراه با مخلفات درست می‌شود و در هنگام صرف در ظرف بزرگی (سینی) جلوی مهمانان گذاشته می‌شود.
 • فلافل
فلافل

فلافل


نکته هایی درباره شهر اهواز

 • گذر بزرگترین رود ایران از درون شهر.
 • بزرگترین پل کابلی خاورمیانه (پل هشتم) در این شهر قرار دارد.
 • چهارمین پل پولادی جهان در این شهر ساخته شد (پل سپید؛ به دست مهندسین آلمانی
 • یکی از هشت کلانشهر ایران است.
 • نیمی از نفت ایران در این شهر تولید می‌شود.
 • یکی از پایتخت‌های امپراتوری اشکانی. (در دوره اردوان چهارم اشکانی)

 

بازارها

بازار امام

از عادت های ایرانیا در سفر به شهرهای مختلف، بازدید از مراکز خرید یا همون بازارهای مختلف موجود در شهر هست. اهواز یکی از شهرهایی هست که از نظر بازاری خیلی متنوع و کامل و فعال هست. بازارهای متعددی وجود داره که می تونید باتوجه به وسیله ای که میخواین و هزینه ای که می خواین بکنید به اون ها مراجعه کنید. میخوام یکی از بزرگترین بازارهای اهواز رو به شما معرفی کنم که فکر کنم یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده کشور هم بحساب میاد. بازار امام خمینی معروف به بازار امام که در مرکز شهر قرار داره. توی بازار امام می تونید همه چیز مورد نیاز زندگی رو تهیه کنید. از خوراک تا پوشاک. این بازار بصورت کامل مسقف هست و تا به اونجا مراجعه نکنید منظورم از فعلا بودن بازار رو حس نمی کنید. برای رفتن به این بازار می تونید از مسیرهای مختلفی استفاده کنید. از پل پنجم به سمت نادری حرکت کنید و سپس ماشین رو در پارکینگ کنار فروشگاه رفاه قبل از نادری پارک کنید. به سمت طالقانی حرکن کنید و بین نادری و طالقانی بازار امام رو پیدا می کنید. از سمت پل کیانپارس یا پل سوم که بیاین باید به سمت 30 متری و سپس طالقانی بیاین و بعدش ماشین رو در پارکینگی که کنار پل سفید هست پارک کنید یا در پارکینگی که کنار  بازار امام هست ماشین رو پارک کنید. کافیه به یکی از این نقاط برسید و بپرسید بازار امام، خیلی سریع پیدا می کنید. امیدوارم از تجربه خرید یا گردش در این بازار لذت ببرید.

بازار امام اهواز

بازار امام اهواز

بازار نادری

یکی از طولانی ترین خیابان بازارهای موجود در اهوازه که دوطرفش مملو از فروشگاه های مختلف هست. نکته جالب تر درباره این خیابون وجود دست فروش ها یا بساطی های مختلف در وسط این خیابونه که اگر بگردید می تونید همه چیز با قیمت خیلی کمتر پیدا کنید. راه های رسیدن به این بازار همانند بازار امام هست که در بالا ذکر شد. درواقع بازار امام به موازات بازار نادری هست.

بازار نادری اهواز

بازار نادری اهواز

بازار طالقانی

طالقانی هم دقیقا به موازات بازار امام و نادری قرار داره. توی این خیابون می تونید دنبال قطعات الکتریکی، موبایل، کامپیوتر، مبلمان، لوستر و اینگونه وسایل باشید. انتهای خیابان طالقانی به سمت شرق به بازار بزرگ کامپیوتر میرسه. ساختمون 4 طبقه ای که همه چیز از جمله موبایل، کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و لوازم جانبی اونجا پیدا میشه. حتما از اینجا دیدن کنید.

 

بازار کاوه

اگر دنبال خوراک تازه هستید حتما به این بازار برید. ما خودمون برای خرید سبزیجات تازه و گوشت و بخصوص ماهی به این بازار میریم. بازار کاوه یک خیابونه که بین نادری و امام و طالقانی قرار داره. کافیه سوال بپرسید خیلی سریع پیداش می کنید. یادم رفت بگم که اینجا خرماهای مختلف رو می تونید پیدا و خریداری کنید.

بازار کاوه

بازار کاوه

بازار پاکستانی ها

اگر با خانواده به اهواز اومده باشید(مادر یا خواهر یا همسر) حتما می خوان به بازاری برای خرید لباس برن. توی بازار پاکستانی ها می تونید انواع لباس بخصوص زنانه رو پیدا کنید که معمولا قیمت های مناسبی هم نسبت به بازار امام و نادری دارن. برای رسیدن به اونجا کافیه با نادری برید و از یکی بپرسید تا راهنماییتون کنه. درضمن هنوز نمیدونم چرا اسم این بازار پاکستانی ها هست.

بازار پاکستانی ها اهواز

بازار پاکستانی ها اهواز


حمل و نقل

راه اهن اهواز

ایستگاه راه اهن اهواز در غرب کارون قرار داره و در منطقه امانیه. برای رفتن به این ایستگاه هرکجای اهواز که هستید کافیه بپرسید می خوام برم امانیه یا فلکه ساعت تا راهنماییتون کنند و به ایستگاه راه آهن برسید. این ایستگاه در مسیر راه آهن جنوب به مرکز و شمال کشور قرار داره که همه روزه قطارهای متعددی از اونجا عبور می کنن.

راه آهن اهواز

راه آهن اهواز

فرودگاه بین المللی اهواز

فرودگاه اهواز در شمال شرق اهواز و درواقع شرق کارون قرار داره. این فرودگاه ترافیک نسبتا بالایی داره. اگر از سمت رامهرمز وارد اهواز می شید به محض رسیدن به میدان 4 شیر به سمت راست برید و مستقیم ادامه بدید تا به سه راه فرودگاه برسید و تابلو فرودگاه به سمت راست رو ببینید. فرودگاه خوبی داریم. حتما ازش دیدن کنید. اگر کودکی دارین که دوس داره هواپیما از نزدیک ببینه به فرودگاه برید و کافیه توی پارک فرودگاه بشینید هر نیم ساعت یک هواپیما بلند میشه. یا اینکه وارد سالن پروازهای داخلی بشید، به سمت شیشه های باند پرواز برید و اونجا اتاقی برای مشاهده هواپیماهای پارک شده در باند وجود داره.

فرودگاه بین المللی اهواز

فرودگاه بین المللی اهواز

 

ترمینال مسافربری تپه

این ترمینال پذیرای مسافران شهرهای شرقی و شمال شرقی اهواز و همچنین شهرهای پایین اهواز از نظر جغرافیایی هست. موقعیت این ترمینال در شرق اهواز هست و برای رسیدن به اون باید به سمت میدون 4 شیر بروید و از اونجا به سمت جاده رامهرمز به راه بیفتید. چندکیلومتر که برید جلو و ورزشگاه الغدیر رو پشت سر بزارید به یک میدون میرسید و سمت راست میدون میشه ترمینال تپه.

ترمینال تپه اهواز

ترمینال تپه اهواز

 

ترمینال سیاحت

به این ترمینال سه راه خرمشهر هم گفته میشه. سفرهای به سمت شمال اهواز همگی از این ترمینال انجام میشن. شهرهایی همچون تهران، خرم اباد، همدان، تبریز، مشهد و … . این ترمینال در غرب اهواز قرار داره و برای رفتن به اونجا از سمت مرکز شهر باید ادرس خیابان انقلاب رو بگیرید و در انتهای خیابان انقلاب (از سمت مرکز شهر که بیاین) به یک میدون می رسید و سمت راست میدون میشه ترمینال سیاحت.

 

حمل و نقل عمومی

تاکسی

اهواز به علت وسعتی که داره کورس های تاکسی طولانی هستن و کرایه ها هم بالا. از حداقل 1500 تومان تا 2000 تومان در حال حاضر(اسفند 94) کرایه باید بدید. خوشبختانه اونقدر تاکسی هست که هیچوقت معطل نمی شید.

تاکسی های اهواز

تاکسی های اهواز

اتوبوس

اتوبوس رانی اهواز رو من واقعا قبول دارم. تعداد اتوبوس های موجود خیلی زیاده و نهایت معطلی شما 15 دقیقه میشه. از 6 صبح تا 10 شب اتوبوس ها درحال فعالیت هستند و می تونید از اون ها استفاده کنید. کرایه اتوبوسها مسیری 300 تومان هست. در ضمن باید کارت شهروندی داشته باشید که می تونید از باجه های موجود تهیه کنید و کرایه رو پرداخت کنید. برخی اتوبوس های شخصی هم کرایه بصورت دستی می گیرن.

مترو

پروژه متروی اهواز چند ساله که شروع شده و تعدادی از ایستگاه های اون هم بنابر اعلامی که شده اماده هست و لی هنوز که هنوزه مترو راه اندازی نشده. متاسفانه به علت بالا بودن سطح اب زیر زمینی در اهواز پروژه مترو با پیشرفت خیلی کندی روبرو هست. اما همه می دونیم که کم کاری مسئولان بی تاثیر نیست. نیازی به گفتن نیست، توی خیلی از مسائل این کم کاری ها رخ می ده که پول مردم به هدر میره.


 

وضعیت اب و هوا

اهواز در جنوب غربی ایران قرار داره و فاصله 100 کیلومتری تا دریای نیلگون خلیج فارس داره. ارتفاع اهواز از سطح دریا 18 متره و با این تفاسیر باید دارای هوایی مرطوب باشه. توی متن معرفی خودم گفتم گرمترین شهر اهواز که واقعا درسته یکی از گرمترین هاست و شاید واقعا گرمترین باشه. توی زمستون هوای اهواز به علت قرار داشتن این شهر در منطقه دشت مانند سرمای استخونی حاکم میشه و بارش هم تقریبا میشه گفت نه کمه و نه زیاده. در زمستون من تا دمای 5 درجه رو صبح که از خونه رفتم بیرون تجربه کردم ولی نمیدونم نیمه شب سردتر بوده یا نه. در روز هم تا 18 درجه نهایتا میره توی اوج سرمای کشور. در بهار اب و هوا به سمت معتدل بودن میره اما فقط یک ماه و نیم اول بهار. از اون به بعد تا اخر زمستون گرمای شدیدی که اوج اون در تیر ماه و مرداد ماه هست همه رو هرساله غافلگیر می کنه. در پاییز هم از این گرما کاسته میشه و خیلی قابل تحمل تر میشه.

نظر من رو بخواین بهترین زمان ها برای سفر به اهواز از اواسط بهمن ماه تا اواسط اردیبهشت ماهه. هرچی به اردیبهشت نزدیک تر بشید هم گرم تر میشه. دوستان زیادی درباره گردوغبار در اهواز پرسیدند. متاسفانه باید بگم که هر ساله چندین روز اهواز به این وضع دچار میشه و غیرقابل تحمل و تنفس میشه. معمولا گردوغبارها رو از یک هفته قبل پیش بینی می کنن پس قبل از اومدنتون هواشناسی رو بررسی کنید.


 

پارک ها

پارک ساحلی

بزرگ ترین پارک اهواز ساحلی نام داره که در دو طرف کارون در امتداد رودخونه قرار داره. درواقع ساحلی غربی و شرقی. ساحلی غربی از انتهای منطقه گلستان شروع میشه و تا انتهای کیانپارس ادامه داره و ساحلی شرقی هم از پل پنجم شروع و تا پل انتهای کیانپارس ادامه داره. این پارک توی قسمت های مختلفش برای افراد مختلف با سنین متفاوت امکان تفریح کردن رو فراهم کرده. اینو هم باید بگم که یکی از شلوغ ترین پارک ها برای مسافران نوروزی هست که می خوان شب رو در اهواز به سر ببرن و توی ایام نوروز مملو از چادرهای رنگی متفاوت میشه. اگر به پارک ساخلی غربی رفتین یه سر به پارک چوبی بزنید. توی این پارک همه وسایل بازی با چوب ساخته شدن و فضای لذت بخشی برای کودکان داره.

 

پارک زیتون (چیتا)

توی این پارک هم وسایل بازی و سرگرمی مختلف برای کودکان وجود داره که می تونید بچه های عزیزتون رو اونجا ببرید تا تفریح کنن. این پارک تقریبا به شکل مستطیل هست و 4 طرف اون می تونید همه نوع خوراکی از بستنی گرفته تا غذاخوری و فست فود پیدا کنید. این پارک در محله زیتون قرار داره.

 

پارک فرودگاه

در مسیر فرودگاه بین المللی اهواز قبل از رسیدن به فرودگاه در بلواری که در مسیر هست پارکی در سرتاسر این بلوار قرار داره که فضای خوبی برای رفتن خانواده هاست و روزهای تعطیل خونواده های زیادی به اونجا می رن و ناهار رو اونجا می خورن. بخصوص کباب

پارک جزیره

این پارک مخصوص خانواده هاست و افراد مجرد اجازه ورود به اینجا رو ندارن. این پارک یک جزیره هست که بصورت مصنوعی در کارون ایجاد شده و روی اون پارک بزرگی به همراه چند ساختمان بنا شده. برای رفتن به این پارک باید به ساحلی غربی حد فاصل پل سفید و هفتم برید و از پل پارک جزیره بالا برید و به سمت پل حرکت کنید.

پل پارک جزیره اهواز

پل پارک جزیره اهواز

حتما به لشکرآباد (خیابون غذاخوری سلف سرویس) برید

لشکرآباد نام یکی از محله های شهر اهواز می باشد. پیشنهاد می کنم هروقت به اهواز اومدید حتما به این محله م درواقع خیابان اصلی آن که خیابان لشکر آباد نام دارد برید. همونطور که می دونید یکسری غذا و ساندویچ هست که شهرهای جنوبی کشور به اونها معروف هستند. از جمله فلافل، سمبوسه، کپه و …. . خیابون لشکرآباد یه خیابون واقعا دیدنیه و حتما باید هروقت به اهواز میاین اونجا سر بزنید. این خیابون دوطرفش پره از غذاخوری های سلف سرویس که اونجا شما خودتون نون ساندویچی رو برمیدارید و پر می کنید. اونجا می تونید تنوع باورنکردنی از چاشنی های ساندویچی رو امتحان کنید. کافیه یک بار پر کنید، حتما دفعه دوم هم پر می کنید و می خواین مزه ها و طمع های محتلف رو امتحان کنید. این خیابون در غرب رود کارون قرار داره. از پل پنجم که به سمت غرب اهواز بیاین، اولین میدون بزرگی که سر راه شماست، میدون دانشگاهه که دقیقا اون سمت میدون میشه خیابون لشکرآباد و همین که برسید اونور میدون میبینید که غذاخوری ها چقدر زیادن و چه چراغ هایی دارن و مردم رو هم می بینید که درحال خوردن هستن. توی تصویر زیر تعدادی از غذاخوری های این خیابون رو می بینید.

لشکرآباد

لشکرآباد

 


علی ابن مهزیار

علی بن مهزیار اهوازی از فقهاء و محدثان مشهور و بزرگ شیعه بودکه علاوه بر مقام علمی و فقهی از برجستگی های اخلاقی ارزنده ای نیز برخوردار بود.

او در میان خانواده ای مسیحی دیده به جهان گشود و رشد و نمو یافت ولی چند سالی بیش از بهار عمر او نگذشته بود که بالطف خداوند متعال پدر او به دین اسلام مشرف شد و او نیز اسلام را دین خود قرار داد. در این زمینه رجال شناس معروف نجاشی درکتاب خویش اینگونه نگاشته است:

علی بن مهزیار اهوازی کنیه اش ابوالحسن بود و از مردم دورق محسوب می شد و پدرش دارای دین مسیح بود و بعدها مسلمان شد و علی نیز در همان دوران کودکی به دین اسلام مشرف شد و خداوند بالطف خویش او را بصیر در دین نمود.

وی از صحابی خاص حضرت رضا(ع) و حضرت امام جواد و امام هادی(ع) به شمار می رفت و در نزد این امامان هدایت دارای منزلتی بس عظیم بود.

شرح حال این دانشمند بزرگ در منابع مهم رجالی بیان شده و همانگونه که مرحوم نجاشی بیان کردند کسی او را مورد سرزنش و نکوهش قرار نداده است. شیخ طوسی دررجال خویش علی را از اصحاب حضرت رضا می داند و می فرماید:

«او دانشمندی مورد اعتماد و دارای اعتقادی راسخ و صحیح بود و از اصحاب امام جواد و امام هادی نیز به حساب می آمد».

کشی از دیگر رجال شناسان معروف اینگونه از وی یاد می کند:«علی بن مهزیارمسیحی بود ولی خداوند متعال او را هدایت کرد. وی از مردم هند(هندیجان) بود که از روستاهای فارس محسوب می شد که بعدها در اهواز سکنی گزید».

حرم علی ابن مهزیار اهوازی در شرق کارون و در کنار پل سیاه می باشد. برای رفتن به این حرم مقدس می توانید از خیابون 30 متری که عمود بر خیابون طالقانی هست دسترسی پیدا کنید.

حرم علی ابن مهزیار اهوازی

حرم علی ابن مهزیار اهوازی


امیدوارم تونسته باشم با این نوشته شهر اهواز رو به خوبی به مردم عزیز کشورم معرفی کنم و راهنمای خوبی براشون اماده کرده باشم تا اگر روزی به این شهر وارد شدن بدونن کجاها می تونن برن و کجاها باید برن. اگر جایی از قلم افتاده حتما یاداوری کنید تا تکمیل کنم. 

درباره

توی چندسال گذشته در زمینه مدیریت محصول در شرکت ها و استارتاپ های مختلف مشغول به فعالیت بودم و روز به روز به اشتیاقم به این زمینه افزوده میشه. درحال حاضر مدیر محصول دیجی پی هستم و بعنوان مشاور محصول استارتاپ های مختلف نیز فعالیت دارم.

۱ دیدگاه

ارسال دیدگاه