کاربرد بزرگ داده در حوزه سلامت

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email
مبحث بزرگ داده خیلی وسیع و گسترده میشه بخصوص زمانیکه بخوایم بزرگ داده رو در یه مبحث که خودش بزرگ هست مثل سلامت بکارگیری کنیم.
دو موضوع اصلی در بزرگ داده حجم بالای داده های مورد استفاده و پردازش سریع و بموقع اون داده ها هست.
میدونید که از وقتیکه یک بیمار وارد بیمارستان میشه تمام اطلاعات اون از جمله نتایج آزمایشات، عکس برداری ها، تجویزات دکترها، خوراک، ساعات خواب و بیداری، واکنش بیمار به داروها و ….. همگی در پرونده بیمار به ثبت میرسن. حالا فرض کنید که این اطلاعات همگی در پایگاه داده های بیمارستان ها ذخیره میشن و همچنین این فرض رو هم داشته باشید که تمامی بیمارستان های مثلا دولتی در نهایت یک پایگاه داده متمرکز دارن که تمامی بیمارستان ها به اون وصل میشن و مثلا بطور روزانه اطلاعاتشون رو به اون پایگاه داده منتقل می کنند.
با یه حساب سرانگشتی متوجه می شید که چه حجم غیر قابل تصوری اطلاعات داره روزانه در پایگاه داده های بیمارستان ها ذخیره سازی میشه. 
خب حالا که این حجم بالای داده رو داریم چرا از اون ها استفاده نکنیم؟
کاربرد بزرگ داده در حوزه سلامت هم دقیقا همین هست. یعنی اینکه چطور بتونیم از دل داده های با این حجم بالا insight یا بینش هایی بدست بیاریم.
 یه نمونه موردی از این موضوع رو بهتون بگم: پروژه های دانشگاهی و بیمارستانی زیادی در حوزه تشخیص سرطان از روی اطلاعات بیماران انجام شده. به این صورت که با داشتن مثلا عکس های گرفته شده از چندصدهزار بیمار سرطانی(مثلا یک سرطان خاص) تونستن آنالیزهایی انجام بدن و در نهایت الگویی از دل اون بیرون بکشن و بعنوان مدل برای بیمارانی که در معرض یا در مراحل اولیه رشد اون سرطان هستن استفاده کنن و با استفاده از این مدل پیش بینی کنن که یک بیمار در چه مرحله ای از سرطان قرار داره و حتی اگر در مراحل اولیه هست با اون مقابله کنن.
این یه نمونه موردی بود که با استفاده از تکنیک های داده کاوی (که خودش بخشی از بزرگ داده بحساب میاد) و پردازش تصویر این کار رو به ثمر رسوندن. 
باید برید بگردید ببینید در چه زمینه هایی از سلامت می تونید از بزرگ داده استفاده کنید تا از داده هایی که دارید نهایت استفاده رو ببرید و بتونید به تشخیص های پزشکی کمک کنید.
درباره

توی چندسال گذشته در زمینه مدیریت محصول در شرکت ها و استارتاپ های مختلف مشغول به فعالیت بودم و روز به روز به اشتیاقم به این زمینه افزوده میشه. درحال حاضر مدیر محصول دیجی پی هستم و بعنوان مشاور محصول استارتاپ های مختلف نیز فعالیت دارم.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه