پرس و جوی ad hoc چیست؟

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

پایگاه داده سید محمدامین ساجدی

حتما تا بحال هنگام خوندن مقالات یا کتاب های در زمینه پایگاه داده با عبارت ad hoc queries برخورد داشتید. اما اصلا یعنی چی و به چه نوع پرس و جو هایی ad hoc گفته میشه؟

ad hoc کلمه لاتین عبارت “for this purpose”  به معنی “برای این هدف” هست. بصورت عامیانه میتونین اون رو “پرس و جوهای همینطوری” بنامید. درواقع پرس و جوهایی هستن که هروقت به اون ها نیاز دارین سریع تایپ می کنید و نتیجه رو مشاهده می کنید. بعنوان مثال پرس و جوی زیر رو درنظر بگیرید:

var newSqlQuery = "SELECT * FROM table WHERE id = " + myId;

این پرس و جو توی هرخط از کد شما که اجرا بشه، بر اساس مقدار متغیر myIdپرس و جوی متفاوتی بحساب میاد. یعنی در واقع پرس و جوهایی که تا زمیانیکه به اون نرسیم نتونیم حدس بزنیم که چی می خواد باشه.  طرف مقابل یک پرس وجوی موردی یا ad hoc رو می تونیم پرس و جوهای از پیش تعیین شده مثلا stored procedure ها بحساب بیاریم. پرس و جوهایی که در اون ها شما یک پرس و جو رو برای تمام مدت زمانی که سیستم درحال فعالیت هست و اون هم به یک صورت استفاده می کنید.

درباره

توی چندسال گذشته در زمینه مدیریت محصول در شرکت ها و استارتاپ های مختلف مشغول به فعالیت بودم و روز به روز به اشتیاقم به این زمینه افزوده میشه. درحال حاضر مدیر محصول دیجی پی هستم و بعنوان مشاور محصول استارتاپ های مختلف نیز فعالیت دارم.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه