پردازش دسته ای چیست؟

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

پردازش دسته ای سید محمدامین ساجدی

اجرای مجموعه ای از کارهای غیر تعاملی در یک زمان را پردازش دسته ای می نامند. این واژه از زمانیکه کاربران کامپیوتر برنامه هایی که می نوشتند را بصورت پانچ کارت به سیستم ها وارد می کردند شکل گرفت. برنامه نویس ها دسته ای از این کارت ها را به اپراتور سیستم می دادند تا کارت ها را به ترتیب وارد کامپیوتر کرده و نتیجه را به انها گزارش کند.


کارهای دسته ای را می توانیم در زمانهایی که سیستم درحال فعالیت می باشد ذخیره کنیم و در زمان های بیکاری سیستم آن ها را اجرا کنیم. پردازش دسته ای برای عملیات هایی مناسب است که نیازمند یک دستگاه جانبی برای مدت زمان طولانی باشند. با شروع یک کار دسته ای، تا زمانیکه کار به درستی اجرا شود ادامه پیدا می کند مگر اینکه با خطایی روبرو شود. توجه داشته باشید که پردازش دسته ای به اینصورت می باشد که هنگام انجام کارهای دسته ای نباید تعاملی با کاربر مجری کار وجود داشته باشد.


مثال عینی:

یک مثال پردازش دسته ای شیوه پردازش قبض ها توسط شرکت های کارت های اعتباری می باشد. مشتری یک قبض برای هر تراکنشی که در طول ماه انجام میدهد قبضی دریافت نمیکند، بلکه ماهیانه یک قبض کلی از تمامی تراکنش هایی که داشته است دریافت می کند. این قبض ماهیانه بواسطه یک کار دسته ای تولید میشود به این صورت که تمامی داده ها جمع اوری و نگهداری (از طریق تراکنش های انجام شده در پایگاه داده و اطلاعات بروز شده بعد از انجام هر تراکنش) می شوند تا وقتیکه به پایان دوره برسیم و یک قبض کلی از تمامی تراکنش ها (بصورت دسته ای: یعنی برای هر کاربر پردازش دسته ای بر روی تمامی تراکنش های موجود وی انجام می شود تا گزارش نهایی تولید گردد) صادر شود. درواقع عملیاتی که اینجا بصورت دسته ای انجام میشود این است که در یک کار دسته ای بدنبال تمامی تراکنش های هر کاربر در دوره زمانی معین هستیم و این کار بصورت دسته ای انجام میشود.

درباره

توی چندسال گذشته در زمینه مدیریت محصول در شرکت ها و استارتاپ های مختلف مشغول به فعالیت بودم و روز به روز به اشتیاقم به این زمینه افزوده میشه. درحال حاضر مدیر محصول دیجی پی هستم و بعنوان مشاور محصول استارتاپ های مختلف نیز فعالیت دارم.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه