شغل سمی مدیریت محصول خود را ترک کنید!

مدیریت محصول سمی
Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

به اعتفاد من مدیریت محصول یکی از زیباترینجذاب ترین و در عین حال چالشی ترین شغل ها در صنعت مهندسی نرم افزار می باشد. من تنها کسی نیستم که اینگونه فکر می کند. شاید باورتان نشود اما برنامه نویسان زیادی هم در این زمینه مطالعه می کنند یا از دوستان خود که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند درباره این زمینه کاری سوال می پرسند. سوالاتی درباره اینکه وظایف یک مدیر محصول چیست و چه کارهایی باید انجام دهد. خود من به شخصه بارها مورد سوال قرار گرفته ام که دوستان برنامه نویسم از من پرسیده اند چگونه مدیر محصول بشوم؟ یا اینکه مسولیت های یک مدیر محصول چیست؟ یا اینکه از چه ابزارهایی استفاده می کنید؟ یا حتی اینکه یک روز معمولی مدیر محصول شامل انجام چه کارهایی می شود؟

در کنار زیبایی های موجود در این موقعیت شغلی باید بگویم که شرکت یا استارتاپی که در ان بعنوان مدیر محصول مشغول به کار هستید نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

خیلی زیاد!

بنظر من افراد موجود در یک شرکت بسیار مهم تر از خود شرکت می باشند. چرا که این افراد هستند که آن شرکت را می سازند. این افراد سوالات بسیار زیادی در ذهن خود دارند. سوالات مستقیم و غیرمستقیمی که اغلب در ذهن آن ها می مانند و پرسیده نمی شوند.

عنوان این نوشته ترک کردن شفل شما بعنوان یک مدیر محصول می باشد.

اما چرا ترک کار؟

ما معمولا ۸ ساعت در روز را کار می کنیم که درواقع بیشتر از زمانی است که صرف بودن با افرادی که دوستشان داریم می باشد. حقیقتا ما در محل کار خود زندگی می کنیم نه در خانه خود. عملا در خانه فقط می خوابیم و استراحت می کنیم. درواقع فضای کاری یکی از مهمترین عواملی است که در ماندن یا ترک فضای کاری ما تاثیرگذار می باشد.

فضای کاری شما می تواند سمی باشد حتی بدون اینکه کوچکترین اثر یا نشانه ای در ان وجود داشته باشد. رفتارهای سمی بسیار خطرناک تر و آسیب زننده تر از دودهای سمی یا نوشیدنی های سمی می باشند. شناخت فضای کاری سمی کار سخت و پیچیده ای نمی باشد. شما تنها باید چند سوال درباره خودتان همکارانتان و تیم مدیریتی و فرهنگ غالب در محل کار خود از خود بپرسید.

در این نوشته قصد دارم سوالاتی را در اختیار شما قرار دهم تا با پرسیدن آن ها از خود میزان سمی بودن فضای کاری خود را شناسایی کنید. شاید از خود بپرسید که بعنوان مدیر محصول چه نیازی به دانستن این موضوع دارم؟

پاسخ بسیار ساده است:

مدیران محصول به فضای غیر سمی نیاز دارند تا بتوانند محصولاتی بسازند که رشد می کنند.

پاسخی به همین سادگی

سوالات مدیر محصول

خب به سراغ سوالات برویم. اگر پاسخ شما به بیشتر سوالات زیر خیر می باشد باید بدانید که در محلی سمی کار می کنید و با یک شرکت سمی ازدواج کرده اید که در نهایت نه محصول و نه رشد برای ان مهم و مورد توجه نمی باشد. اینجاست که باید به فکر ترک کار خود باشید و تصمیم جدی برای ادامه کار بگیرید.

 • آیا آن ها از اهمیت موقعیت شغلی مدیر محصول اطلاع دارند؟
 • آیا آن ها از تاثیر داشتن شما بعنوان فردی در تیم در مقابل نداشتن شما در تیم خبر دارند؟
 • آیا آن ها به شما در فرایندها کمک می کنند؟
 • آیا تیم توسعه دهندگان زمانیکه حرف از یک محصول کمینه پذیرفتنی می زنید شما را دوست دارند یا اینکه فقط به یک محصول کامل فکر می کنند؟
 • آیا تیم فنی واقعا علت اینکه شما تست های زیادی را قبل از پیاده سازی محصول انجام می دهید را درک می کند؟
 • آیا تیم مارکتینگ شما با این حالت که کمپین های کوچک مارکتینگی برای محصولات اولیه ای که تولید می کنید خشنود است و به شما کمک می کند؟
 • آیا تیم فروش به شما کمک می کند زمانیکه از آن ها می خواهید محصول های اولیه را به مشتری های واقعی ارایه دهند؟
 • آیا تیم پشتیانی مشتریان علاقه ای به پاسخ به سوالات بسیار زیادی که از ان ها درباره رفتار مشتریان و اتفاق هایی که برای ان ها می افتد دارند؟
 • آیا تیم فنی با این موضوع که در بازه های زمانی مختلف مسیر محصول تغییر کند خشنود است؟
 • آیا توسعه دهندگان ارشد تیم شما زمانیکه اولویت تسک های ان ها را جابجا می کنید خشنود هستند یا همیشه گلایه می کنند؟
 • آیا تیم مدیریت درباره این موضوع که شما بر روی فیچرهایی درون نرم افزار پافشاری می کنید خشنودی دارد یا اینکه همیشه هر انچه ان ها می گویند باید اجرا گردد؟
 • آیا مدیرعامل زمانیکه شما به درخواست های وی نه می گویید خوشحال است؟
 • آیا تیم زمانیکه آخرین بخشی که به نرم افزار خود اضافه کردید به شکست می خورد حس خوبی دارد؟
 • آیا هم تیمی های شما می گویند که شما خیلی کار نمی کنید؟
 • آیا هم تیمی های شما فوریت و احساسات شما را زمانیکه یک رقیب جدید برای شما وارد بازار می شود حس می کنند؟

این سوالات را می توان ادامه داد و وارد مسایل جزیی تر هم شد. اما بنظرم تا همینجا کافیست. همین سوالات می توانند موضوعات مختلفی را پیش روی شما باز کنند.

کمی درباره محل کار خود بعنوان یک مدیر محصول بگویید.

آیا محل کار شما برای مدیر محصول بودن سمی است یا خیر؟

درباره

توی چندسال گذشته در زمینه مدیریت محصول در شرکت ها و استارتاپ های مختلف مشغول به فعالیت بودم و روز به روز به اشتیاقم به این زمینه افزوده میشه. درحال حاضر مدیر محصول دیجی پی هستم و بعنوان مشاور محصول استارتاپ های مختلف نیز فعالیت دارم.