سیستم فایل HDFS- قسمت آخر

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

 

FS Shell

HDFS به کاربراین خود اجازه مرتب سازی فایل های خود بصورت فایل ها ودایرکتوری ها را می دهد. HDFS یک محیط CMD به نام FS Shell در اختیار کاربران قرار می دهد که با داده های درون HDFS درتعامل است. ساختار نوشتاری این سیستم خط فرمان همانند دیگر shell هاست که کاربران با ان تجربه کار کردن دارند. در زیر مثال هایی ارآنها را مشاهده می کنید.

 

Action

Command

Create a directory named /foodir

Bin/hadoop dfs –mkdir /foodir
View the contents of a file named /foodir/myfile.txt

Bin/hadoop dfs –cat /foodir/myfile.txt

 

FS Shell بیشتر برای نرم افزارهایی که از زبان های اسکریپتی برای تعامل با داده های ذخیره شده استفاده می کنند هدف گذاری شده است.

DFS Admin

مجموعه دستورات DFS Admin برای مدیریت کلاسترهای HDFS بکار می روند. اینها دستوراتی هستند که فقط توسط مدیران HDFS مورد استفاده قرار می گیرند. در زیر چند مثال را می بینید.

Action

Command

Put the cluster in Safemode

Bin/hadoop dfsadmin –safemode enter

Generate a list of DataNodes

Bin/hadoop dfsadmin –report

Decommission DataNode datanodename

Bin/hadoop dfsadmin –decommission datanodename

 

 

Browser Interface

یک نسخه معمولی نصب شده از HDFS وب سرور را طوری تنظیم می کند که HDFS از طریق یک پورت TCP قابل تنظیم در دسترس می باشد. این ویژگی امکان مشاهده فایل های ذخیره شده با استفاده از مرورگر را فعال می کند.

File delete & undelete

وقتیکه یک فایل توسط یک کاربر یا نرم افزار حذف می شود، حذف آن از HDFS بلافاصله صورت نمی گیرد. ابتدا HDFS نام آن را تغییر می دهد و به دایرکتوری trash می برد. تا وقتیکه فایل در مسیر /trash قرار دارد قابل بازیابی است. مدت زمان ماندن در /trash  برای یک فایل قابل تنظیم است. حذف یک فایل باعث خالی شدن فضای بلوک آن می شود. توجه داشته باشید که یک فاصله زمانی کوتاه بین زمانی که حذف درخواست می شود تا زمانیکه فضا آزاد می شود وجود دارد.

کاربر تاوقتیکه هنوز فایل حذف شده در /trash موجود است می تواند آن را بازیابی کند. برای برگرداندن فایل حذف شده کاربر باید به مسیر /trash رفته و آن را درخواست کند. باید بدانید که این مسیر تنها نسخه آخر فایل های حذف شده را نگهداری می کند. این دایرکتوری همانند دیگر دایرکتوری ها می باشد با این تفاوت که HDFS قانون های خاصی برای حذف شدن فایل های موجود در این دایرکتوری پس از یک زمان خاص وضع کرده این که معمولا فایل هایی که بیش از 6 ساعت از حذف آن نها می گذرد از این دایرکتوری حذف می شوند.

کاهش فاکتور کپی سازی

وقتی که فاکتور کپی سازی یک فایل کاهش داده می شود، NameNode کپی های اضافه را انتخاب سپس اقدام به حذف آن ها می کند. Heartbeat بعدی این تغییر را به DataNode اطلاع می دهد. سپس DataNode بلاک های مربوط را حذف و فضای آزاد در کلاستر ایجاد می کند. باز هم اشاره می کنیم که همچنان یک تاخیر بین زمانی که درخواست حذف داده شده آمده و زمانی که فضای کلاستر از آن فایل خالی شود وجود دارد.

انتهای سری مطالب سیستم فایل HDFS

مطالعه قسمت اول مطلب سیستم فایل HDFS

مطالعه قسمت دوم مطلب سیستم فایل HDFS

مطالعه قسمت سوم مطلب سیستم فایل HDFS

مطالعه قسمت آخر مطلب سیستم فایل HDFS

درباره

توی چندسال گذشته در زمینه مدیریت محصول در شرکت ها و استارتاپ های مختلف مشغول به فعالیت بودم و روز به روز به اشتیاقم به این زمینه افزوده میشه. درحال حاضر مدیر محصول دیجی پی هستم و بعنوان مشاور محصول استارتاپ های مختلف نیز فعالیت دارم.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه