روز اول کنفرانس وب و موبایل ایران

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Print Friendly, PDF & Email

سلام دوستان

26 و 27 بهمن امسال کنفرانس وب و موبایل ایران برگزار شد. من و دوتا از دوستای گلم هم توی اون کنفرانس شرکت کردیم. خودمون وب سایت یا اپلیکیشنی که جزو کاندیداها رفته باشه نداشتیم. هدف از حضور اولا آشنا شدن با این کنفرانس، دوما شرکت توی یکسری ورک شاپ هایی که برگزار می شد و همچنین یک ملاقات کاری با یکی از شرکت های حاضر توی کنفرانس بود.

توی این مطلب سعی می کنم بطور خلاصه اتفاقاتی که توی روز اول این کنفرانس افتاد رو بنویسم و همچنین نکاتی که جالب بودن رو هم می نویسم.

مراسم باید ساعت 9 طبق برنامه ای که نوشته شده بود شروع می شد اما رب ساعتی تاخیر داشت. این تاخیرها پیش میاد همیشه. مجری برنامه پویا کندری بود که مدیر پروژه کانون کارآفرینی هست. پویا خیلی پرانرژی و مسلط بود.

پویا کندری محمدامین ساجدی

مراسم طبق روال همیشگی اینگونه مراسم ها توی ایران شروع شد.

پویا گفت که این رویداد نتیجه چندهزار ساعت تلاش و برنامه ریزی هست. تعداد شرکت کنندگان حدود 750 نفر هست و مهمان های خارجی هم توی این جلسه حضور دارن.

پس از این یک ویدئو درباره تاریخچه علم و کارافرینی توی ایران پخش شد. توی این ویدئو درباره بزرگان دنیای علم ایران توضیحاتی داده شد. از جمله اختراع لیزر توسط یک دانشمند ایرانی و چندین و چند طرح دیگر بزرگ که همگی توسط ایرانی ها استارت زده شده بودند.

بعد از این ویدئو حمیدرضا احمدی(مدیرعامل کانون کارآفرینی) به روی سن اومد و درباره موضوعات مختلفی از جمله کارآفرینی در ایران صحبت هایی کرد.

حمیدرضا احمدی محمدامین ساجدی

گفت که این کانون 2 سال پیش کار خودش رو شروع کرد. هدف اصلی ما از ابتدا حل 3 مشکل بود. این مشکلات این ها بودند که: در ایران هنوز هیچ جامعه کارآفرینی متمرکزی نبود، علم تجاری سازی نبود و اینکه نمونه موفق ایرانی نبود. حمیدرضا گفت که کار خودمون رو با برگزاری استارتاپ ویکند شروع کردیم و تابحال 40 تا استارتاپ ویکند در 16 شهر ایران برگزار کردیم. حمیدرضا از برنامه های آینده کانون صحبت کرد و گفت که ما دنبال این هستیم که بتونیم برای مشکل سربازی کارآفرین ها رایزنی هایی انجام بدیم و همچنین برنامه دارند که برنامه نویسی رو به مدارس هم ببرند. حمیدرضا گفت که درحال امضای توماری برای حل مشکل سربازی کارآفرینان هستیم و از همه تقاضای امضا دارم، چراکه واقعا این دو سالی که جونای کارآفرین و نخبه ما صرف سربازی می کنن واقعا حیفه و می تونن از این فرصت توی بهترین دوران زندیگیشون بهترین استفاده ها و پیشرفت ها رو داشته باشن.

بعد از حمیدرضا احمدی از آقای فرشاد نوشادی دعوت شد تا به روی سن بیاد و درباره آخرین تکنولوژی های روز صحبت کنه.

f-noshadi

نوشادی روی سن اومد. لهجه انگلیسی بریتانیایی داشت. خیلی وقته که توی اینگلیس زندگی می کرده. پاورپوینتی که آماده کرده بود روی پروژکتور نشون داده نمی شد. گفت اینم از تکنولوژی های ما. مثلا من اومدم درباره جدیدهاشون صحبت کنم. فرشاد گفت که الان 10 سالی هست که به بانک سامان مشاوره می ده تا بانک رو با آخرین و جدیدترین تکنولوژی های روز سرپا نگه داره. اون توی علی بابا سرمایه گذاری داشته. توی ایران چندین استارتاپ ناموفق داشته. گفت که من عاشق ایرانم. اهل یزد بود. یه جمله ای گفت که من خیلی خوشم اومد ازش. گفت که: مردم اینجا گرسنه موفقیتن.

از اینجا دیگه داره وارد بحث درباره تکنولوژی های جدید میشه. میگه که کارت های اعتباری در حال از بین رفتن هستن. پول که واقعا چیز کثیفیه و همونطور که می بینید، پول نقد داره کمتر و کمتر استفاده می شه. طه آماری درباره کارت های اعتباری توی ایران داد و گفت که عموما هرنفر 3 کارت اعتباری داره.

درباره بانک سامان حرف زد و گفت که ما دنبال اسجاد و برپایی تعداد کمی شعبه هستیم و کارهامون رو به سمت بانکداری اینترنتی بردیم و بیشتر هم می بریم. هدف از راه اندازی یک شعبه فقط ایجاد حس اطمینان به مشتری ها هست. فرشاد گفت که مردم در گذشته معمولا به بانک ها وفادار می موندن، مثلا اگر پدر من با بانک سامان کار می کرد من هم با بانک سامان می موندم و پسرم هم همینطور. اما امروزه مردم فقط به دنبال خدمات بهتر و راحت تر هستن. طبق عقاید ما خدمات اینترنتی مشتری های بسیار بیشتری نسبت به هرچیز دیگه میاره. اون گفت که پرداخت های موبایلی روند بانکداری دنیا رو تغییر داده. نفوذ موبایل در ایران خیلی بیشتر از کشورهای همسایه بخصوص امارات متخده بوده و این خیلی باورنکردنیه و جای امیدواری خیلی بالایی برای ما بانکی ها داره.

فرشاد راجع به تکنولوژی های جدیدی که ظهور کردن صحبت کرد. در ادامه اسم این تکتولوژی ها رو می نویسم که برید درباره اون ها جستجو کنید:

 • تکنولوژی NFC
 • تکنولوژی Bpay
 • Google Wallet یا کیف پول گوگل
 • Apple Pay
 • تکنولوژی MOIP یا Money Over IP یا به فارسی خودمون انتقال پول توسط آی پی (انتقال پول از طریق جیمیل به حساب دیگران با ایمیل فرستادن به آن ها)
 • تکنولوژی Plaso که وقتی به مغازه میری، از طریق برنامه بهش اجازه برداشت پول میدی و سپس با تصویر و صدای خودت پرداخت انجام میشه
 • Google Glass یا همون عینک رویایی گوگل
 • تکنولوژی Augmented reality که درباره ورود به مکانهای تجارب بصورت آنلاین و گشتن در آنها و انتخاب و سفارش محصول می باشد.

در پایان هم فرشاد ایمیل خودش رو داد که هرسوالی بود باهاش تماس بگیریم. جمله پایانی فرشاد هم این بود که:

انچه مشتریان نیاز دارند راحتی در استفاده از خدمات و با ارزش بهتر است.

 

بعد از فرشاد نوبت یه Jacques Van Niekerk  رسید تا یه مقایسه ای درباره تکنولوژی توی ایران و سایر کشورها داشته باشه.

j-vanniekerk

ژاک از افریقای جنوبی اومده بود. مقایسه های جالبی داشت اما متاسفانه نرسیدم بنویسم. بعد از این مقایسه ها درباره مشکلات برنامه نویس ها در ایران صحبت کرد.

 

مشکلات برنامه نویس ها در ایران:

 • نداشتن داکیومنت
 • انجام ندادن تست تضمین کیفیت
 • عدم تطابق سخت افزاری

بعد از اون هم درباره مشکلات اساسی امروزه که همگی باید در پروژه های نرم افزاری مدنظر داشته باشن صحبت کرد و گفت:

مشکلات اساسی شامل موارد زیر می شن:

 • امنیت
 • عملکرد
 • مانینورینگ

 

نفر بعدی که روی سن اومده بود Abdallah Absi بود.

a-absi

عبدالله عبسی اهل لبنان بود و بنیانگذار اولین پلت فرم سرمایهگذاری جمعی یا CrowdFounding در دنیای عرب بود که تونسته بود به موفقیت های خوبی دست پیدا کنه. بنیان گذار وب سایت زومال بود. روش کارشون به این صورت هست که یکی که ایده ای داره ولی پول نداره برای به سرانجام رسوندنش، ابتدا ایده خودشو ثبت می کنه و بقیه توی این سایت میان به مقدار دلخواه خودشون کمک می کنن تا اون شخص بتونه به سمت نجاری سازی بره. گفت بحث فقط درباره ایده نیست بلکه شما می تونید همین جا بفهمید که ایده شما چقدر متقاضی داره و چقدر طرفدار  و همچنین از چه مناطقی بیشتر متقاضی داره که همگی برای برنامه ریزی روی آینده اون طرح تاثیرگزارن. اینجا می تونین فیدبک های خوبی درباره ابدتون جمع آوری کنین.

 

حالا نوبت به شهاب کاویانی رسید تا درباره پیدا کردن سرمایه گذار برای استارتاپ ها صحبت بکنه.

s-kaviani

از واشنگتون دی سی اومده بود. شهاب دارای بزرگترین شرکت کوفاندینگ در دنیا هست. صاحب کوفاندرزلب هست. شهاب گفت که به یک تیم سرمایه گذاری قوی نیاز است تا بتونیم یه استارتاپ رو به سرانجام موفق برسونیم. شهاب درباره اینکه چرا باید سرمایه گذار داشته باشیم صحبت کرد و گفت:

چرا بایددحتما داشته باشیم؟
سرمایه گذارها شبکه هایی که دارن میتونه به شما کمک کنه
شهاب گفت که عدم وجود اطمینان اولین دلیل عدم همکاری بوده.
درباره اینکه چطور شانس شکست رو کاهش بدیم صحبت کرد و پیشنهاد کرد که حتما کتاب founders delima رو مطالعه بکنیم.
شهاب گفت که باید ترکیبی مناسب از فاندرها داشته باشیم تا بتونیم همکاری مناسبی داشته باشیم و شانس شکست رو کاهش بدیم.

 

اما چطور باید انتخاب کنیم؟
ویژگی های متمم کننده:

اولین اونها مهارت هست….مهارت در زمینه همون ایده کاری داشته باشن حتما
نقشها باید دقیقا تعیین شده باشن
سابقه کاری مرتبط…افراد که انتخاب میشن توی همون زمینه شما تجریه کاری داشته باشن اما از مکانهای مختلفی بیان تاایده ها و دیدهای مختلف کنار هم جمع بشن
ویژگی های مشترک:

اهداف
دید…از خودمون این سوال رو بپرسیم ک بعد از این مدت چطور میخوایم توی جامعه دیده بشیم 
ارزشها
موقعیت ها

شهاب گفت که مشکلی که همیشه بوده اینه که برنامه نویسا خودشونو خدا میدونن!

 

بعد از شهاب نوبت به Hannes Gassert  رسید تا درباره بزرگ داده صحبت کنه.

h-gassert

هنس درباره بزرگ داده صحبت می کرد. جال بود که رب ساعت قبل از ارایش رسید اینجا و شب قبلش فقط دو ساعت خوابیده بود. از سویس اومده بود. عنوانی که روی اسلاید نوشته بود Open data is better data بود. گفت که من با یه ایده اومدم. ایده من دانش باز یا همون open data هست. اینو می خوام بگم که همه سعی کنن داده هایی که دارند رو در اختیار بقیه بگذارن. هنس درباره مشکلات اساسی که منجر به ظهور بحث بزرگ داده شد صحبت کرد. و گفت که درواقع بزرگ داده ما رو به سمت داده باز برده. نمونه این داده های باز می تونن داده های هواشناسی، حمل و نقل، خرج ها، بورس، داده های غیرشخصی، مالیاتی، تجاری، دولتی و … باشن. گفت که معنی لغوی free data یعنی داده ای که در استفاده، انتشار و توزیع آزاد هست و هیچ مشکلی بوجود نمیاد.

هنس محمدامین ساجدی

هنس در ادامه یک داستان امریکایی تعریف کرد که:

مردی مریض شد، رفت دکتر، دکتر بهش گفت که عصر باید عمل قلب باز کنی. دوستانش گفتن برو و از بقیه دکترها هم بپرس. رفت به یک بیمارستان دیگه و دکترهای اونجا گفتن که نیازی به عمل نیست و تو هیچ مشکلی نداری.

 امار نشون داد ک اون بیمارستان اولی کمترین نرخ مرگ رو داشته. اما چرا؟

چون روی ادمای سالم عمل ها رو انجام میداد.

اینجاست که داده های باز بدرد می خوره.

هنس گفت چالشی که پیش روی ماست پیچیده تر شدن داده ها هست.

آخرین جمله هنس هم این بود که: کمیت کیفیت رو تغییر میده.

هنس سایت زیر رو معرفی کرد و گفت می تونید اخبار و رویدادهای مرتبط با این موضوع رو از اونجا دنبال کنید.
Okfn.org

 

دیگه از هرچه بگذریم، وقت ناهار رسیده

اما قبل از ناهار درباره یک زن روستایی که تونست توی وب فعالیت کنه و وب سایتی راه اندازی کرد تا بتونه صنایع دستی و تولیدات روستای خودش رو به فروش برسونه تقدیر و تشکر شد. خانم آمنه عباسی. چون خانم بود، پویا که مجری بود تشویق بیشتری رو از حاضرین خواست.

بعلت زیاد بودن تعداد دسته بندی های جشنواره وب تعدادی از جوایز رو قبل از ناهار امروز اهدا کردن که فردا کمبود وقت نداشته باشیم. برای همین هم از شایان شلیله لعنوان بنیانگذار جشنواره وب ایران و از میلاد احرام پوش هم بعنوان بنیانگذار جشنواره موبایل ایران برای اهدای جوایز دعوت شد.

اهدای جوایز محمدامین ساجدی

رفتیم ناهار.

طبقه بالا بود. ژتون های زرد برای امروز بودن. ناهار خوبی بود. جوجه کباب با برنج و ماست و نوشیدنی.

 بعد از ناهار هم طبق برنامه ای که اعلام شده بود کارگاه های مختلفی برگزار شده بود که هرکس بر اساس علایق شرکت می کرد.

روز دوم رو هم توی یک پست جداگانه می نویسم.

امیدوارم تونسته باشم اونچه رو دیدم به متن تبدیل کنم!

 

درباره

توی چندسال گذشته در زمینه مدیریت محصول در شرکت ها و استارتاپ های مختلف مشغول به فعالیت بودم و روز به روز به اشتیاقم به این زمینه افزوده میشه. درحال حاضر مدیر محصول دیجی پی هستم و بعنوان مشاور محصول استارتاپ های مختلف نیز فعالیت دارم.

۱ دیدگاه

ارسال دیدگاه